top of page
Business Meeting

Yatırım Teşvik Danışmanlığı

İmerco Danışmanlık uzman proje ekibi ile firmanız ve projeniz için en uygun destek veya teşvik aracını bulur.

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ DANIŞMANLIĞI NEDİR?

İmerco Danışmanlık olarak, arazi, yeni tesis, modernizasyon, tevsi, makine, ekipman, yazılım ve donanım niteliğindeki tüm yatırımlarınızı belirli bir stratejik planlamayla yapmanızı sağlıyoruz. Yatırımlarınızı net bugünkü değer, başabaş noktası gibi analiz yöntemleri ile değerlendirerek bu yatırımların doğruluğu konusunda bilgilendirmeler yapıyoruz. Hangi yatırımların Yatırım Teşvik Belgesi ile, hangilerinin KOBİGEL, TeknoYatırım veya TÜBİTAK TEYDEB gibi projelerle yapılmasının daha fizibil olduğunu belirlemeniz konusunda size danışmanlık hizmeti sunuyoruz.


Yatırım Teşvik Belgesi nedir? Yatırım Teşvik Belgesi, yapacağınız sabit yatırımlar, makine ekipman yatırımları, çevre yatırımları, dijital dönüşüm, yeşil dönüşüm yatırımları konusunda sizlere gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz veya kâr payı desteği, gelir vergisi stopajı desteği, sigorta primi desteği gibi avantajlar sunan bir teşvik unsurudur.


YATIRIM TEŞVİK BELGESİ ALMAK İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN


İmerco Danışmanlık olarak, E-TUYS sistemi üzerinden vekalet alarak sizin adınıza yatırım teşvik belgesi proje dosyasının hazırlanması, gerekli belgelerin temin edilmesi, bu belgenin kısa sürede alınmasının sağlanması, gerektiğinde revizyon yapılması ve nihayetinde tamamlama vizesi ile kapatma işleminin yapılmasına kadar tüm iş ve işlemleri bünyemizde çalışan tecrübeli uzmanlarımız ile sizin adınıza yürütüyoruz.


BÖLGESEL TEŞVİK SİSTEMİ NEDİR?

Bölgesel teşvik sistemi, ülkemizde bölgeler arasında gelişmişlikten kaynaklanan farklılıkları azaltmak amacıyla teşvik unsurlarını bölgeler arasında adaletli bir şekilde dağıtmayı hedefleyen bir sistemdir.


İzmir, yatırım teşvik sisteminde 1. Bölge olarak sınıflandırılmıştır. İzmir’in Bayındır, Beydağı, Kınık ve Kiraz ilçeleri ile İzmir’deki OSB veya Endüstri bölgelerinde yapılacak yatırımlar, bir alt bölge teşviklerinden yararlanabilir. İzmir’de yapılacak olan orta yüksek veya yüksek teknoloji yoğunluk seviyesinde yatırımlar 4. Bölge teşviklerinden, bu yatırımlar OSB veya endüstri bölgesinde yapılacak olursa bir alt bölge yani 5. bölge teşviklerinden yararlanabilir.


Aydın, yatırım teşvik sisteminde 2. Bölgedir. Aydın’ın Kuyucak, Germencik, Karacasu, Sultanhisar, Köşk, Buharkent, Yenipazar, İncirliova, Bozdoğan, Koçarlı ve Karpuzlu ilçeleri ile Aydın’daki OSB veya Endüstri bölgelerinde yapılacak yatırımlar, bir alt bölge teşviklerinden yararlanabilir. Aydın’da yapılacak olan orta yüksek veya yüksek teknoloji yoğunluk seviyesinde yatırımlar 4. Bölge teşviklerinden, bu yatırımlar OSB veya endüstri bölgesinde yapılacak olursa bir alt bölge yani 5. bölge teşviklerinden yararlanabilir.


Denizli, yatırım teşvik sisteminde 2. Bölgedir. Denizli’nin Babadağ, Kale, Beyağaç, Baklan, Güney, Bozkurt, Çal, Çardak, Bekilli ve Çameli ilçeleri ile Denizli’deki OSB veya Endüstri bölgelerinde yapılacak yatırımlar, bir alt bölge teşviklerinden yararlanabilir. Denizli’de yapılacak olan orta yüksek veya yüksek teknoloji yoğunluk seviyesinde yatırımlar 4. Bölge teşviklerinden, bu yatırımlar OSB veya endüstri bölgesinde yapılacak olursa bir alt bölge yani 5. bölge teşviklerinden yararlanabilir.


YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARINDA BÖLGELER

  1. Bölge: Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Muğla, Tekirdağ

  2. Bölge: Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada İlçeleri Hariç), Denizli, Edirne, Isparta, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Konya, Manisa, Sakarya, Uşak, Zonguldak

  3. Bölge: Adana, Burdur, Düzce, Gaziantep, Kütahya, Mersin, Samsun, Trabzon

  4. Bölge: Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Bartın, Çankırı, Çorum, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Hatay, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Malatya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sinop, Sivas, Tokat, Yozgat

  5. Bölge: Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Kilis, Osmaniye, Tunceli

  6. Bölge: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van


2023 Yılı İçin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Yatırılan Harç Ücretleri:

  • Yatırım tutarı 5 milyon TL’ye kadar olan projeler için harç ücreti ₺3.220,00

  • Yatırım tutarı 5-25 milyon TL arası projeler için harç ücreti ₺8.050,00

  • Yatırım tutarı 25 milyon TL üzerinde olan projeler için harç ücreti ₺16.100,00

  • Yatırım Teşvik Belgesi revizeleri için harç ücreti ₺805,00


YATIRIM TEŞVİK BELGESİ ALMAK İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

bottom of page